Yeni Bir Yıl Yeni Bir Fırsat Demek

Aralık ayının son demlerini yaşarken, yeni bir yılın bitmesi ile oluşan sınav stresinin de artması aslında çoğu öğrencinin de yaşayabileceği olağan bir durumdur. Peki olaya bir de farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz?

   Araştırmalara göre; stresin temelde 2 ana seviyesi vardır.

1. Seviye stres

Gelişmemiz, ilerlememiz için gerekli ve motive eden bir yapıda olsa da, diğer seviyedeki streslerin bizlere zarar verdiğini, uzun süreli strese maruz kaldığımızda ise, beynimizin zarar gördüğü, bilim insanları tarafından tespit edilmektedir.

2. Seviye stres

Biz insanların sağlıklı düşünmesini engelleyecek bir şekle dönüşmeye başlar. Seviye yükseldikçe mantıklı düşünemediğimiz gibi, bildiklerimizi hatırlamamız zorlaşmaktadır.

Buna hepimizin başına gelmiş olan bir örneği verebiliriz. Sınav stresinden yanlış cevap verdiğimiz sorunun, doğru cevabını, daha salondan çıkar çıkmaz, arkadaşlarımız ile konuşurken hatırlarız. Buradaki etken, sınav stresinin, hatırlamayı zorlaştırmasındadır.

    Klişeleşmiş, ‘yeni bir yıl için yeni bir sayfa açın’ sözlerini ben de tekrar etmek istemiyorum. Sadece üzerinde özellikle durmak istediğim konu; ister günlerden pazartesi olsun, ister yılın başı olsun, siz kendinize yeni bir alışkanlık kazanmak, yeni bir değer yaratmak için bu günleri beklemeyin. Bu konuda ısrarcı olanlara da iyi haberim var. Bir kaç gün içinde yeni bir yıl doğacak. Tertemiz daha üzerine hiç yazılmamış. Yeni bir kalem ve yeni bir defter vericekler elinize 2020 hikayenizi yazmak üzere. Üstelik içine yazacaklarınız, hatta bunu yaparken ki stiliniz dahi size kalmış. 1 Ocak çarşamba günü sizin gününüz olacak. Farkettiniz mi hem de pazartesi değil, haftanın ortası olacak yeni başlangıcın, ama yepyeni bir yıl ile olacak. 

Dünyada değişmesini istediğiniz ilk şey kendiniz olmalıdır.

Mahatma Gandi

     Ne de güzel söylemiş Gandi. Hep duyduğumuz, motivasyon yazılarında da sıkça karşımıza çıkan bir kelime değil midir ‘değişim’. O zaman bu yıl için kendimize katacağımız ilk değer bu olsun mu? Değişim. Çalışma şeklinizi değiştirin, farklı bir yıl da, farklı teknikler ile yol alın. Kaleminizi değiştirin mesela. Kalem ne alaka demeyin, alacağınız o yeni kalem ile yeni yılda çokça soru çözeceğinizi ve hedeflerinizden ayrılmamanız için o kalemin sizi hep doğru şıklara yönlendireceğini düşünün. 

   İster haftanın başı ya da yılın başı totemlerine inanın, isterseniz de başlamak için ‘an’ da olmaya inanın, hepiniz için de başlamak, değişmek ve değiştirmek için harika bir yıl geliyor. Matematik konularındaki eksiklerinizi ise hiç dert etmeyin. Matedor Akademi bu konuda yanınızda.

Hayatınızda 1 ocağın pazartesi gününe denk geleceği günü hiç beklemeyin.

Yeni bir yılda harikalar yaratmanız ümidiyle.