Sırada ne var?

Bu aralar sınav başvurularını yaptık veya yapacağız. O zaman zirvenin kapılarını açtığımıza göre artık tırmanmaya başlamanın zamanı geldi. Sırada ne var peki? Ortalama 4 ay gibi kocaman bir süre var.

Bu Sürede Neler Yapmamalıyız?

Neler yapılacağını aslında hepiniz içinizde biliyorsunuz. Bir değişiklik yapıp neler yapamayacağınızı anlatırsak, belki o zaman aslında ne kadar çok şey yapılabileceğini farkedersiniz.

 • “Çok az vakit kaldı, tüm bu konuları nasıl yetiştireceğim, keşke daha önce başlasaydım, bir yıl daha mı beklesem, … ” gibi hayıflanmalardan anında vazgeçin. Vazgeçtiniz değil mi? Çünkü onlar çok çürük düşünceler. Bunları savurduğumuza göre yolumuza devam edebiliriz.
 • Çalışmak için çok geç olduğunu düşünüp, kendinizi oyunlara, Netflix’lere vermeyin. 4 Ay çok uzun bir süre değil belki ama inanın çok kısa bir sürede değil. O sürede harika şeyler de yapabilirsiniz.
 • Yeni bir diziye başlamayın. “Aa ama Atiye çok güzel diyorlar…” cümlelerini de sineksavarla salın ve o dizi hiç yokmuş gibi davranın.
 • Diyelim ki hava çok güzel. Bir arkadaşın da illa seni kahve içmek, alışveriş yapmak için çağırıyor diyelim. Fakat o gün için kendine verdiğin bölümleri bitirmedin ve hali hazırda zaten o hafta kafa dağıtma hakkını kullandın. O zaman bu çağrılara kulak asma ve dersine odaklan. Merak etme üniversitede ya da iş hayatında çokça vakitler yaratabilirsin onları yapmak için.
 • Uzun telefon konuşmalarından kaçının. Şuan zaruri konuşmalar haricinde goy goya ayıracağın bir vaktin yok, bunu her zaman hatırlat kendine.
 • Bilemediğin soruları atlamayın. Onlar seni asıl zirveye çıkaracak tüyolar. O soruları iyice öğrenip anlayana kadar yüzlerine gülün.
 • Ders çalışırken telefonunla aynı oda da olmamalısın. Yoksa aklın farkında olmasanda orada olacaktır. Telefon ne kadar uzakta kafa o kadar rahat. 🙂
 • Mümkün olduğunca stresli, gergin ortamlardan uzak durun. Hatta bir tek ortamlardan değil, o tarz insanlardan, müziklerden ve düşüncelerden uzak durun. Şuan zaten sizin için çok kolay geçmeyen bu süreci onlarla iyice çekilmez hale getirmeyin.
 • Yani özet olarak bu dönemde sen, sen olma.

Neler Yaparsak İyi Olur?

 • İçinizi açacak müzikler, insanlarla aynı ortamı paylaşmanız size iyi gelecektir.
 • Bu süreçte dizi gibi bağlanılacak şeylerden uzak durun diyorum fakat, sizin azminizi arttırıp, heveslendirecek filmler bulursanız, o gün kü ders planlamanızı düzgün yaptıktan sonra ödül olarak izleyebilirsiniz.
 • Herkese göre değişebilir belki de ama haftada bir hava güzelse, sözel bir okumanızı ya da bir tekrarınızı açık havada, parkta yapmak size ufak çaplı da olsa bir rahatlama, nefes alma sağlayabilir.
 • Açıkçası bu süreçte sizi ne mutlu edecekse, dersi de onunla bütünleştirmeye çalışın, yani güzel hale getirin gözünüzde. Sade bir kek o kadar çekici değildir. Fakat krem şanti ve şeker ile süslenmiş bir pasta ilgimizi daha çok çekecektir. Sizde derslerinizi kendi ilginizi çekecek şekilde sunun.

“Sırada Ne Var?” mı?

Bence şu andan itibaren sırada ne olduğunu siz de biliyorsunuz. Sakince, aklı başında yapılmış bir plan ve ona uymak için gözümüzde süslediğimiz derslerimiz.

Burada tekrar önemle durulacak tek şey; bilmediklerinizden kaçmayın, sadece üzerine gidin. Ancak o şekilde bir sonraki adımı atabileceksiniz. Bu konuda uzman hocaları ile daima yanınızda olacak Matedor Akademi‘den destek alabilirsiniz. Daima öğrencinin yanında olan, orjinal soru haznesi ile, takıldığınız her bölümü en anlaşılır şekilde açıklayarak uzun zamandır sektörde en tercih edilen olmayı başarmıştır.

Yorum yapın