Başlayalım mı?

Neye başlıyoruz demeyin. Çünkü bir önceki yazımızda bahsettiğimiz fırsatları, 1 ocak itibari ile uygulamaya soktuğunuzu düşünüyorum. Sırada yeni bir program yapmak var.

Hevesle beklediğimiz, her yerde günlerdir sözü geçen meşhur 2020 yılı geldi. Tamamdır artık; stresi, kaygıyı, umutsuzluğu bir kenara atıyoruz. Önceki yazıda bahsettiğim yeni kalemini aldın mı? Almadıysan bu yazıyı okur okumaz hemen gidip en yakın kırtasiyeden yeni bir kalem al kendine. Çok soru çözeceğine ve verimli kullanacağına dair verdiğin sözü hatırlayarak.

Hayatın sana verdiği bir hediye olan yeni yıl ile ilgili, yapacağın ilk şey program yapmak olsun mu? Hani şu senin dahi uyamayacağını bildiğin sıkıcı programlardan bahsetmiyorum tabii ki. Yeni kalemini ilk defa buna kullanmaya ne dersin. Bir de beyaz bir sayfaya ihtiyacın olacak galiba. Hatta sana bu konuda daha çok yardım etmek isterim. Dilersen aşağıda daha iyi bir program hazırlamakla ilgili yer alan önerileri dikkate alarak, kendin bir program hazırlamayı dene. Dilersen de sağdaki whatsapp butonundan ya da iletişim formu üzerinden bize ulaşarak, sana bir kaç program örneği göndermemizi isteyebilirsin.

‘’Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın’’.

Konfüçyüs

Peki gelelim, verimli bir program nasıl hazırlanır?

 • Her şeyden önce uyku zamanını düzene sokmalısın. Düzenli bir uyku, açık bir zihin ve bu da daha verimli bir gün demektir.
 • Ders çalışırken telefonunu uzak bir yere, mümkünse odanın dışına koymakta fayda var. Araştırmalar da gösteriyor ki telefonun senden ne kadar uzakta bulunuyorsa dikkatin de o derece artıyor. Çünkü elinin ulaşabileceği bir mesafede olması dikkatini sürekli o yöne çekecektir.
 • Programı hazırlamadan önce kendini bir hafta gözlemle. En çok, en verimli ders çalıştığın saatleri ve en çok dinlenmeye ihtiyaç duyduğun saatleri belirle. Veriminin en yüksek olduğu saatler o günkü psikolojik ve fiziki şartlarına bağlı olarak değişebilir, fakat amacımız ortalama bir süre belirlemek.
 • Kendini eksik hissettiğin, zorlandığın derslerle, iyi olduğun dersleri tespit et.
 • Zorlandığın ve eksik hissettiğin derslere daha çok ağırlık ver. Tabii ki ağırlığını verirken o dersin sınavda etki edeceği yüzde etkisini de dikkate al.
 • Dinlenmeye ihtiyaç duyduğun zamanları bir tek dinlenerek değil, zevk duyduğun uğraşlar için de ayırabilirsin.
 • Ders çalışamayacağın özel günler, doğum günü, bayram tatili vb. bugünlerdeki yapamadığın çalışmaları en kısa sürede gidermeye çalış.
 • Ders çalışma sürelerini mümkün olduğunca günün aynı saatlerine yerleştirmeye çalış. Bu sayede çalışmak senin için bir rutin haline gelir ve dikkatini daha kolay toplamanı sağlayacaktır.
 • Yemek yedikten hemen sonra derse başlama. Bu, öğrenmedeki verimliliğini düşürür. Yemekten 15-20 dakika sonra çalışmaya başla.
 • Çalışman 20 dakikadan kısa olmasın, 40 dakikadan da uzun olmasın ama konun bitip bitmemesine göre esnek davranabilirsin.
 • Konuya çalıştıktan sonra hangi ders olursa olsun  konunun sorusunu mutlaka çöz. Soru çözmeyi aksatma, asıl başarıyı soru çözmek getirir. Çözdüğün sorularda takıldığın yerleri mutlaka Matedor Akademi gibi tecrübeli hocalara danışarak öğrenmelisin.
 • Uykudan hemen önce öğrenilen şeylerin akılda kalması daha yüksektir. Yatmadan önce, gün içinde çalıştığın konularla ilgili genel bir tekrar yap.
 • Hafta sonları da, önceki günlerde çalıştığın konularla ilgili tekrar yap. Bu tekrar test çözmek, konuyu tekrar çalışmak olabilir. Bu sayede bilgi taze kalır.
 • Çalışma saatlerini belirtirken “17.45 – 18.45” gibi saat aralıkları yerine “akşam yemeğinden önce”, “okuldan geldikten sonra” gibi ifadeler kullan, uymak daha kolay olur.
 • Son olarak da bu programı hazırlayış amacını tamamen kendi iyiliğin için olacağını ve buna uyduğun takdirde yine kazananın sen olacağını unutma.

Başaramayacağına inandığın sürece, başaranların gerisinde olursun. Tüm olumsuzlukları bir önceki yılda bırakarak, yeni bir sayfa açtığımız bu 1 ocak gününde, sen de eline kalemini al ve o istediğin hayatı çiz. Başlayalım mı o zaman?

Yorum yapın