Hayal Kurmayı Bırakmayın

Hayal kurmak belki de insanlık tarihinin en eski ve en değerli becerilerinden biridir. İnsanlar önce hayalini kurdu, sonra yaptı. Mesela uçağı ilk bulan Wright kardeşleri düşünün. Onlar da ilk önce hayal ettiler. Gökyüzünde bir kuş gibi salınmayı düşündüler belki de hayallerinde, sonra bunu projeye döktüler, araştırdılar, geliştirler ve sonuçta prototipini yaptılar. Ellerine somut olarak aldılar hayallerini. Nasıl ki siz şimdi şu veya bu üniversiteye girmeyi hayal ediyorsanız, sınava girdiğinizde sizler de bunu projeye çevirmiş olacaksınız. İşin en güzel yanı da sonuç kısmı olacak. Üniversiteyi bitirip elinize diplomayı aldığınızda da sizde hayalinizin prototipini elinize almış olacaksınız. Tabii bu demek olmuyor ki hemen uçacaksınız. Asıl macera ondan sonra başlıyor.

Bir çok kez hayaIIer başIangıçta imkansız görünür, daha sonra oIası ve yeterince istekIi oIunursa, sonunda kaçınıImaz oIurIar.

Chiristopher Reeve

Hayal kurmak yapmanın yarısıdır derler. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeden önce orayı Osmanlı topraklarına dahil etmenin hayalini kurdu. Edison ampülü icat edemediği her seferinde, onu bulduğunun hayalini kurdu. Eğer o hayal ile yaşamasaydı sizce 1000 kez dener miydi? Düşünsenize 999 kez deniyorsunuz ve başaramıyorsunuz. Fakat sonucunda başaracağınıza olan inancınız sayesinde yılmadan devam ediyorsunuz ve sonuç tam da düşündüğünüz gibi.

Tebrikler Başardınız

Ne güzel bu kelimeyi duymak değil mi? Başardınız. İşte tam o sırada bütün teriniz kuruyor ve yerini bir ferahlığa bırakıyor. Artık sizin için belki de yük olmaya başlayan umutsuzluk, stres ve kaygıdan uzaklaşıp onları bir daha görmeyeceğiniz bir yere kaldırıyorsunuz. Çünkü siz inanınca başarmayı öğrenmiş olacaksınız bu yolun sonunda. Aslında bu sınava hazırlık süreci sizin bir tek üniversiteyi kazandığınız bir zaman olmayacak. Aynı zamanda sizin bir şeyi gerçekten istediğinizde nasıl başarmanız gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız. Böylece ilerideki zamanlarda diğer hedefleriniz için neler yapmanız gerektiğini biliyor olacaksınız. O yüzden bu değerli zamanınızın ve yaşınızın değerini bilin.

Biz Matedor Akademi olarak sizlerin hayallerine ortak olmak ve onları gerçekleştirebilmenize destek oluyoruz. Sizlerden aldığımız bu güç ile büyüyerek ilerliyoruz.

Yorum yapın