Çalışma Programımı Nasıl Oluştururum?

Çalışma programımı nasıl oluştururum?

Ders çalışma taktikleri, en verimli nasıl çalışılır vs gibi konular hem içerisinde çok klişe kuralların yer aldığı hem de bir o kadar kendine özgü yani kişiden kişiye değişebilen içeriklerdir. Bu sebeple, ders çalışmanın ve program yapmanın birinci ve en temel kuralı kendini tanımaktan geçer. Çünkü kendini tanıyan öğrenci kendi kapasitesini, gün içerisinde kaç saat çalışabileceğini, hangi dersleri bir arada çalışırken zorlanabileceğini, günün hangi saatinde daha verimli olduğunu bilir. Bu yüzden de program yaparken öncelikle kendini tanıyarak sana uygun gerçekçi bir program yapmalısın.

 Program demek, saat saat dakika dakika sana ne yapman gerektiğini, hangi saat aralığında kaç soru çözmen gerektiğini, hangi dersi hangi saat aralığında çözmen gerektiğini söyleyen içerisinde bol satırların bol sütunların olduğu çizelge demek değildir. Eğer çok düzenli ve motamot verilenleri söylenenleri yapmaktan hoşlanan biriyseniz belki olabilir fakat benim kişisel görüşüm bu tarz programların öğrencilerin motivasyonunu düşürdüğü yönünde. Neden? Çünkü bu tarz programlarda şöyle yazar örneğin saat 09.00-10.00 arası 30 soru matematik çöz. Ancak sen o  gün kalkamamış olabilirsin veya herhangi bir sebepten o saat aralığına uyamamış olabilirsin. Bu tarz milimetrik saat hesapları öğrencinin programa uyma isteğini de kaçırmakta ve “zaten uygulayamıyorum, çalışamıyorum” diyerek öğrencinin çalışma motivasyonunu azaltmakta. 

Peki nasıl bir planla çalışacağız?

Şuan sınava hazırlanan bir öğrenciyseniz elinizde her sayfasında ayrı bir dersin yazdığı ve bu dersin konularında oluşan bir liste bulunsun. Yani örneğin 1 sayfada tüm TYT mat konuları listesi, 1 sayfada tüm türkçe konuları vs.. Temel alan derslerinize öncelik vererek öncelikle bir farkındalık oluşturalım. Ben matematikte neredeyim? Hangi konuları bitirdim, hangi konulara henüz hiç başlamadım vs. Hatta bitirdiğiniz en azından konu eksiğiniz olmadığı konuların yanına işaret koyun.  Bu listeleri yaptıktan sonra haftalık olarak programınızı yapmaya başlayın.

Haftalık programı yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle zaman çok önemli bir unsur ve zamana karşı çalışıyoruz . Vaktimizi nasıl değerlendirdiğimiz çok önemli. Az önce bahsettiğim liste sizlere bir rota oluşturacak. Öğrenciler genelde sevdiği derse veya sevdiği konuya daha çok çalışma eğilimindedir. Zaten bildiğimiz derse veya konuya programımızda sıklıkla yer vermemize gerek yok bu bize ekstra bir şey kazandırmaz. Bu listede eksik kalan, çalışmadığınız, henüz başlamadığınız neyse onlara bir an önce odaklanmanız gerekmekte.

Program yaparken sayısal sözel alanı ne olursa olsun her öğrenciye her gün programında mutlaka yer vermesini önerdiğim temel konu türkçe paragraf sorusu (ortalama 30-40 soru). 2. Olarak da özellikle sayısal ve eşit ağırlık öğrencilerin paragraf sorusuna ek olarak her günkü programına TYT mat problem sorusu(ortalama 20-30 soru) koymaları tavsiyemdir. Çünkü herkesin bildiği üzere TYT soru tarzları okuma ve okuduğunu anlayıp yorumlayabilme dayalı ve birçok öğrencinin TYT’de ki temel sıkıntısı konu eksiğinden ziyade süreyi yetiştirememe olduğu için eğer ben bu konularda daha çok pratik yaparsam sınavda süreyi de daha verimli kullanmış olurum. 

Günde kaç ders çalışmalıyım?

Öğrencilerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi de budur. Kesinlikle yerinde bir soru. Öğrenci günde kaç dersi çalışacağını planlamalı ki her dersin hafta içerisinde bir çalışma sıklığı ve rutini olsun. Örneğin günde sadece 1 ders çalışırsanız saatler boyu çok verimli çalışsanız bile hafta içerisinde o dersi tekrar çalışmanız için araya girecek günlerin artmasına ve çalıştığınızı unutmanıza sebep olacaktır. Tam tersini düşünelim günde 5-6 ders çeşidini bir arada çalışmak da özellikle konu eksiğiniz fazlaysa her dersi her konuya yeterince vakit ayıramadan üstün körü bir çalışma yapmanıza sebep olacaktır. Bu sebeple benim önerim günde ortalama 3 ders çeşidine yer vermeniz. Bu dersleri yerleştirirken temel alan derslerinize gün içerisinde ağırlık vermeye unutmayın. Yani bir sayısal öğrencisinin günlük ders çeşidi  coğrafya, Türkçe, tarih gibi olmamalı. En az 2 tanesi temel alan dersiniz olsun ve diğer getirisi olan dersleri de temel dersleri yerleştirdikten sonra programınıza dahil edin. 

Bu yazdığınız derslere konuları yerleştirirken her güne ayrı ayrı konular yazarak kafanızı karıştırmayın. Örneğin pazartesi gününe matematikten polinom yazıp Salı fonksiyon Çarşamba başka bir konu yazarsanız çok fazla kafa karışıklığı yaratır. Önce bir konuyu yeterli ölçüde soru çözerek bitirin daha sonra diğer konuya çalışmaya geçtiğinizde geçmiş konuya tekrar amaçlı soru çözerek çalışın.

Kaç saat çalışmalıyım?

Bu sorunun benim için net bir cevabı yok arkadaşlar. En başta söylediğim kural burada da geçerli o da neydi gerçekçilik. Eğer sen bu zamana kadar henüz düzenli bir çalışma yapmadıysan oturup 3 saat çalışmak sana zor gelebilir. O yüzden bu saati zamanla artırman daha faydalı olacaktır. Fakat hedefi büyük ve sıkı çalışan bir öğrenci ortalama 5 saat çalışıyordur diye düşünüyorum. Burada da diğer bir soru ortaya çıkıyor. Bu çalışma saatini nasıl planlayacağım? Kaç saat çalışıp kaç dakika ara vereceğim? Bunun da net bir cevabı yok arkadaşlar. Sen konudan keyif alıyorsundur benim vaktim doldu 1 saat geçti deyip ara vermeye hiç gerek yok. Bazen sıkılırsın daha erken mola vermek isteyebilirsin. Fakat benim önerim  gün içerisinde uzun mola vereceğiniz zamanları bu bahsettiğimiz 3 dersten 1’i bittiğindeki zamana denk getirmeniz.  

Toparlayacak olursak

1)Elimizde eksik konularımızın ve önümüzde sınav için kalan zamana ait bir liste olacak. Bu liste bana hangi konuya kaç hafta vakit ayırmam gerektiğiyle ilgili yardımcı olacak.

2)Her öğrenci her gün paragraf çözecek

3)Sayısal ve ea öğrencileri paragrafa ek problem sorusu çözecek

4)Günde 3 ders çeşidine yer verilecek

Yorum yapın