Yirmi Birinci Yüzyıl Yetkinlikleri

Yirmi Birinci Yüzyıl yetkinlikleri deyince, akla günümüzün trendi olan, yapay zeka, IOT (Nesnelerin İnterneti) ile kodlama ve dijitale dair bir çok konuya hakim olmak geliyor. Fakat bugün benim özellikle değinmek istediğim konu, bir tek bu yüzyıl için trend olanlar değil. Aslında her zaman genel geçer olan ve bu özelliğini koruyan yetkinlikler.

Yirmi Birinci Yüzyıl ‘da “Öyle bir yetkinlik mi var?” dediğinizi duyar gibiyim. Kafanızı daha da yormadan ben söyleyeyim. “Kitap okumak”.

Sokrates dönemlerinden bile eski olan, insanlar arasında her yüzyılda trend olan bir yetkinlik, okumak. Peki şimdi o kadar sınav stresinin, denemelerin arasında ne zaman vakit bulup da kitap okuyacağız derseniz o zaman ben de yavaşça arkanıza yaslanın ve sadece gözlemleyin derim. Aslında çok başarılı olan insanların çoğu, vakitlerinin büyük bir bölümünü okumaya ayırıyorlar.

Aslında zamanınızı düzgün olarak planlarsanız kitap okumaktan tutun bir çok şeye vakit ayırabilirsiniz. Bu herkese göre değişiklik gösterebilir elbette ki. Fakat ister günde bir kez, ister haftada bir kez olsun mutlaka kitap okumaya vakit ayırmalısınız.

İlk çağlarda güçlü olan, endüstri çağında zengin olan kazanırdı. Bilgi çağında ise bilgili olan kazanacaktır.

A. Toffler

Okumak bir tek eski zamanların değil, yirmi birinci yüzyılın da yetkinliği dedik. Peki bu yılın yani 2020’nin yetkinlikleri neler?

2020 Yılının Yetkinlikleri

  1. Karmaşık Problem Çözmek
  2. Eleştirel Düşünmek
  3. Yaratıcılık
  4. İnsan Yönetimi
  5. Başkalarıyla Eşgüdüm
  6. Duygusal Zeka
  7. Muhakeme ve Karar Vermek
  8. Hizmet Odaklılık
  9. Müzakere
  10. Kavramsal Esneklik

*Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu

Yukarıda göreceğiniz üzere 2020 yetkinliklerinin en başında “Karmaşık Problem Çözmek” diyor. Bu size bir yerlerden tanıdık geldi mi? Mesela şuan hali hazırda zaten karmaşık problemlerle uğraştığınız gerçeğini. Belki de bu yazıyı okurken aklınıza matematikteki ‘Karmaşık Sayılar’ konusu gelmiş dahi olabilir. Fakat siz şimdi onu unutun, esas odaklanmanız gereken diğer karmaşık sayılara, konulara odaklanın. Odaklandınız ama bir türlü ilerleyemiyor musunuz? O zaman Matedor Akademi‘nin kapısını çalmanız gerekecektir. Çünkü alanındaki uzman hocalarıyla Matedor Akademi ile tüm karmaşık sayıların üstesinden gelebilir, 2020’nin en önemli yetkinliklerinden birini gerçekleştirmiş olarak zamanın trendine ayak uydurmuş olursunuz.

“Yirmi Birinci Yüzyıl Yetkinlikleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın